Jednorazowe pilniki do paznokci – Czy to konieczność?

Prowadzisz własny salon kosmetyczny? A może korzystasz z usług kosmetyczki? Manicure i pedicure to zabiegi, z których korzystają setki milionów kobiet. Co powiedzieć o higienie salonów kosmetycznych? Czy należy się bać chorób zakaźnych w takich miejscach? Czy pilniki do paznokci powinny być jednorazowe?

Salon kosmetyczny a choroby zakaźne

Cążki, nożyczki czy ostre pilniki do paznokci to najczęściej używane narzędzia przez kosmetyczkę. Skaleczenie u kosmetyczki to jedno z najpopularniejszych zagrożeń. Może ono prowadzić do zakażenia wirusem HCV.  Co to takiego? Wywołuje on wirusowe zapalenie wątroby typu C, bardzo groźną dla zdrowia chorobę. Jednak u kosmetyczki można zarazić się wieloma chorobami – od dokuczliwych, lecz niegroźnych chorób grzybiczych, po zagrażające naszemu życiu takie jak wspomniane wcześnie zapalenie wątroby czy HIV. Dlatego tak ważna jest higiena pracy w gabinecie kosmetycznym. Należy zwracać na nią szczególną uwagę. Jak dbać o higienę w salonie kosmetycznym?

ostre pilniki do paznokci

Jednorazowe pilniki do paznokci i tym podobne

Jak wspomnieliśmy wyżej, higiena u kosmetyczki jest niezbędna, by wszystko odbywało się w niezagrażający życiu i zdrowiu sposób. Jak dbać o właściwą higienę? Przede wszystkim należy regularnie sprzątać. Po każdej klientce powinno się dokładnie wytrzeć stanowisko pracy, wymienić podkładany ręcznik papierowy (jeśli tak owy jest), zdezynfekować blat. Wszystkie narzędzia wielokrotnego użytku muszą być natychmiast odkażane i myte, by następna klientka niczym się nie zaraziła. A co powiedzieć o pilniczkach? Większość dostępnych na rynku to tak naprawdę jednorazowe pilniki do paznokci. Jednak wiele kosmetyczek traktuje je, jako wielokrotnego użytku. Oczywiście używanie jednego pilnika do kilku klientek to już skrajność i wyjątkowe przypadki, ale często się zdarza, że kosmetyczka trzyma pilniczki stałych klientek. Czy to zdrowe? Niestety nie. Zamknięte w szczelnych woreczkach tworzą idealne środowisko dla drobnoustrojów.

Wygląd to nie wszystko

Wybierając kosmetyczkę, zwróć uwagę nie tylko na to, jak piękne są zrobione przez nią paznokcie. Ważne jest tez to, czy zachowuje przy tym najwyższy poziom higieny. Wiele kobiet wróciło już z manicure z grzybicą, a nawet gorszymi chorobami. Zadbaj nie tylko o piękne ale też zdrowe paznokcie.