Maszyny wykorzystywane przy rozbiórkach – Co najważniejsze?

Planujesz prace rozbiórkowe? Zatrudniając do tego firmę, zwróć uwagę przede wszystkim na to, jakich środków ostrożności używają. Prace rozbiórkowe i wyburzeniowe wymagają nie tylko odpowiedniego doświadczenia, ale również profesjonalnego sprzętu, takiego jak dźwig Inowrocław. W tym artykule skupimy się głównie na potrzebnym sprzęcie, ale również wspomnimy o zachowaniu ostrożności i odpowiednim wyborze firmy.

Kruszarka, dźwig Inowrocław i inne – Podstawa przy wyburzeniach

Oczywiście na każdej budowie, przy pracach rozbiórkowych wykorzystywane są różne sprzęty – w zależności od rodzaju budynku  zakresu prac. Jednak do najczęściej wykorzystywanych maszyn zaliczamy:

  • młoty wyburzeniowe – sprzęt ten służy do ręcznej obsługi, pozwala na wyburzanie obiektów betonowych oraz innych elementów;
  • nożyce do cięcia betonu – dzięki nim możliwe jest szybkie pozbycie się wielkich konstrukcji;
  • kruszarki – zajmują się rozdrabnianiem betonu na mniejsze części;
  • dźwig Inowrocław – najczęściej zaopatrzone są w kule wyburzeniowe;
  • koparki – wykorzystanie wielofunkcyjnych ramion pozwala na zamocowanie młotów pneumatycznych lub nożyc hydraulicznych.

Oczywiście do obsługi każdej z tych maszyn potrzebne są osoby wykwalifikowane, które zrobią to bez narażania bezpieczeństwa własnego i innych. Powiedzmy trochę o tych podstawach związanych z bezpieczeństwem.

dźwig Barcin

Bezpieczeństwo na placu budowy

Mówi się, że bezpieczeństwo to podstawa, jednak wielu usługodawców nie przykłada do niego wystarczająco dużej uwagi. Niestety każdego roku w wypadkach na budowach ginie kilkadziesiąt osób. Budownictwo to jedna z czterech branż, które zbierają największe żniwo wypadków i ofiar śmiertelnych. Zaliczają się do nich jeszcze przetwórstwo przemysłowe oraz transport i gospodarka magazynowa. Dlaczego wypadków jest tak wiele? Głównie z powodu nie stosowania się do zasad bhp na budowie. Przeprowadzone badania wskazują, że najczęściej zawodzi pracownik i jego złe zachowanie. Chodzi o nieużywanie sprzętu ochronnego, niewłaściwe posługiwanie się czynnikiem materialnym, przyjście do pracy w złym stanie psychofizycznym lub pod wpływem alkoholu. Jednak są również sytuacje, w których to pracodawca zawodzi nie dbając o właściwy stan techniczny samych maszyn. Każdy dźwig Barcin, koparka, kruszarka i tym podobne powinny być regularnie sprawdzane.