Problemy odpadów rolniczych w Polsce

Wieś to miejsce, w którym głównie widzimy pola, łąki, pastwiska, wiejskie zwierzęta. Jest to miejsce, w które uciekają ludzie mieszkający na co dzień w dużych miastach, stąd też sprawnie rozwija się agroturystyka. Niestety przez ciągle rozwijający się rynek, możemy zwrócić uwagę także na niewykorzystane folie, sznurki czy agrowłókninę. Odbiór takich odpadów jest teraz bardzo drogi, przez co wiele odpadów możemy zobaczyć właśnie na wsi. Głównie chodzi o sam odbiór oraz jego koszty. Co zrobić?

Narastający problem śmieci

Śmieci to problem nie tylko dla rolników. Jest to globalne zmartwienie, śmieci widzimy wszędzie: na ulicach, przy drogach, na łąkach, a nawet w kosmosie. Sam wywóz i odbiór jest drogi dla nas wszystkich, nie tylko dla rolników.

Wracając jednak do problemu, samorząd rolniczy co roku stara się o pomoc, dlatego pisze zarówno do resortu rolnictwa jak i środowiska o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu rozwiązania problemu z odbiorem i utylizacją folii oraz innych odpadów rolniczych. Mimo to nikt takiej pomocy nie otrzymuje. Jak więc radzić sobie ze śmieciami, których jest z dnia na dzień coraz więcej? Rolnicy sami muszą zajmować się zarówno składowaniem, jak i segregacją oraz odbiorem odpadów rolniczych. Na własny koszt muszą szukać zakładu, który zgodzi się odebrać folie do utylizacji. Koszty są duże, bo folia rolnicza nie jest odpadem komunalnym, a przemysłowym.

Odbiór odpadów rolniczych

Na szczęście jest wiele firm, które są zainteresowane odbiorem rolniczych odpadów, ale oferowane przez nie ceny za wykonanie takiej usługi są bardzo wysokie. Może mimo to warto zainwestować w odbiór folii rolniczej? Mimo wysokich kosztów tak naprawdę o nic nie musimy się martwić. Firma zabiera odpady spod domu i to ona martwi się ich utylizacją.

Co ciekawe jest także wiele fundacji, które finansują takie usługi, wystarczy zweryfikować, które z nich rzetelnie o to walczą. Można także zwracać się indywidualnie do ministerstwa i prosić o taką pomoc, przecież coś z tymi odpadami trzeba robić.