Taśmy gumowe – Co musisz o nich wiedzieć?

Czy posiadasz duże gospodarstwo rolne? Jeśli tak, na pewno okres żniw wymaga wielu nerwów, sił i czasu. Przerzucanie ziaren, snopków siana i słomy ręcznie jest żmudną pracą. Dlatego powstają maszyny ułatwiające pracę rolnikom i nie tylko. Taśmy gumowe są wszechstronne. Czym się charakteryzują? Do czego można je wykorzystywać?

Taśmy gumowe – Do czego?

Taśmy gumowe przenośnikowe z przekładkami nośnymi wykorzystywane są najczęściej do transportu materiałów sypkich. Jednak służą do różnych zadań, a z uwagi na swoją konstrukcję mogą pracować płasko, poprzecznie lub w tak zwanej niecce. Poniżej podstawowe rodzaje tych taśm:

  • taśmy gumowe zwykłe – przeznaczone są do transportu materiałów sypkich w warunkach, gdzie nie ma szczególnych wymagań związanych ze środowiskiem pracy i właściwościami przenoszonego materiału;
  • gumowe z profilami gumowymi;
  • taśmy odporne na temperaturę;
  • gumowe olejoodporne – przeznaczone są do transportu materiałów sypkich zawierających oleje pochodzenia organicznego lub mineralnego.
  • trudnościeralne – przeznaczone są do transportu materiałów w temperaturach otoczenia od -25°C do +60°C;
  • taśmy gumowe trudno zapalne – przeznaczone są do transportu materiałów sypkich w warunkach zwiększonego zagrożenia pożarowego przy pracy na powierzchni – np.: transport węgla w elektrowniach.

Do wyboru naprawdę wiele, ale dlaczego warto używać tych taśm? Przecież to spora inwestycja.

taśmy transportowe

Korzyści

Główną zaletą z posiadania taśm transportowych jest ekonomiczność. Nie musimy przecież wynająć firmy, aby przewiozła nasz produkt z miejsca A do miejsca B. kolejną, ważną zaletą jest ciągłość pracy. Taśmy mają tą przewagę, że mogą pracować praktycznie 24h na dobę. I rzeczywiście, to zdarza się bardzo często, przede wszystkim w miejscach gdzie nie można sobie pozwolić na postoje w produkcji. Taśmy transportowe cechuje także niska awaryjność. I co ważne, nie ważne jaka pogada – ciepło, zimno, deszcz czy słońce taśmy przenośnikowe będą pracować.